

Zero Gravity Double Bubble Windscreen for 2015-17 Ducati Panigale 959 / 1299 - Light Smoke - 16-739-02
Zero Gravity Double Bubble Windscreen
- Developed by Zero Gravity R&D for Team ZG's race bikes, the Double Bubble is now seen on racetracks around the world
- The Double Bubble was originally designed to provide superior aerodynamics for a rider tucked in behind the windscreen
- Formed with a wedge-shaped bubble in the center of the windscreen
- Made from high-strength PMMA Acrylic
- Adds a sleek aerodynamic look
- Made in the USA
The Zero Gravity Double Bubble® has changed the face of the sportbike industry. This innovative "bubble within a bubble" concept was pioneered by Zero Gravity® and has pushed modern day race bikes to their peak performance level. Sculpted to the sport bike’s distinctive futuristic lines, the Zero Gravity® Double Bubble® enhances the bike\'s race look while providing added aerodynamics.
| Product Line | Zero Gravity Double Bubble Windscreen |
| Part Number | 16-739-02 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Double Bubble |
| Material | PMMA Acrylic |
| Color | Light Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 12.1 cm (4.76 Inches) |
| Windshield Width | 26.3 cm (10.35 Inches) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2017 Ducati Panigale 959
2016 Ducati Panigale 959
2017 Ducati Panigale 1299
2016 Ducati Panigale 1299
2015 Ducati Panigale 1299
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Zero Gravity Double Bubble Windscreen
- Developed by Zero Gravity R&D for Team ZG's race bikes, the Double Bubble is now seen on racetracks around the world
- The Double Bubble was originally designed to provide superior aerodynamics for a rider tucked in behind the windscreen
- Formed with a wedge-shaped bubble in the center of the windscreen
- Made from high-strength PMMA Acrylic
- Adds a sleek aerodynamic look
- Made in the USA
The Zero Gravity Double Bubble® has changed the face of the sportbike industry. This innovative "bubble within a bubble" concept was pioneered by Zero Gravity® and has pushed modern day race bikes to their peak performance level. Sculpted to the sport bike’s distinctive futuristic lines, the Zero Gravity® Double Bubble® enhances the bike\'s race look while providing added aerodynamics.
| Product Line | Zero Gravity Double Bubble Windscreen |
| Part Number | 16-739-02 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Double Bubble |
| Material | PMMA Acrylic |
| Color | Light Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 12.1 cm (4.76 Inches) |
| Windshield Width | 26.3 cm (10.35 Inches) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2017 Ducati Panigale 959
2016 Ducati Panigale 959
2017 Ducati Panigale 1299
2016 Ducati Panigale 1299
2015 Ducati Panigale 1299













