

Zero Gravity Double Bubble Windscreen for 2011-14 Ducati Panigale 1199 - Light Smoke - 16-738-02
Zero Gravity Double Bubble Windscreen
- Developed by Zero Gravity R&D for Team ZG's race bikes, the Double Bubble is now seen on racetracks around the world
- The Double Bubble was originally designed to provide superior aerodynamics for a rider tucked in behind the windscreen
- Formed with a wedge-shaped bubble in the center of the windscreen
- Made from high-strength PMMA Acrylic
- Adds a sleek aerodynamic look
- Made in the USA
The Zero Gravity Double Bubble® has changed the face of the sportbike industry. This innovative "bubble within a bubble" concept was pioneered by Zero Gravity® and has pushed modern day race bikes to their peak performance level. Sculpted to the sport bike’s distinctive futuristic lines, the Zero Gravity® Double Bubble® enhances the bike\'s race look while providing added aerodynamics.
| Product Line | Zero Gravity Double Bubble Windscreen |
| Part Number | 16-738-02 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Double Bubble |
| Material | PMMA Acrylic |
| Color | Light Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 13 cm (5.12 Inches) |
| Windshield Width | 25.5 cm (10.04 Inches) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Ducati Panigale 1199
2013 Ducati Panigale 1199
2012 Ducati Panigale 1199
2011 Ducati Panigale 1199
Original: $85.00
-65%$85.00
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Zero Gravity Double Bubble Windscreen
- Developed by Zero Gravity R&D for Team ZG's race bikes, the Double Bubble is now seen on racetracks around the world
- The Double Bubble was originally designed to provide superior aerodynamics for a rider tucked in behind the windscreen
- Formed with a wedge-shaped bubble in the center of the windscreen
- Made from high-strength PMMA Acrylic
- Adds a sleek aerodynamic look
- Made in the USA
The Zero Gravity Double Bubble® has changed the face of the sportbike industry. This innovative "bubble within a bubble" concept was pioneered by Zero Gravity® and has pushed modern day race bikes to their peak performance level. Sculpted to the sport bike’s distinctive futuristic lines, the Zero Gravity® Double Bubble® enhances the bike\'s race look while providing added aerodynamics.
| Product Line | Zero Gravity Double Bubble Windscreen |
| Part Number | 16-738-02 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Double Bubble |
| Material | PMMA Acrylic |
| Color | Light Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 13 cm (5.12 Inches) |
| Windshield Width | 25.5 cm (10.04 Inches) |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Ducati Panigale 1199
2013 Ducati Panigale 1199
2012 Ducati Panigale 1199
2011 Ducati Panigale 1199













