
Yuasa Factory Activated 12 Volt AGM Battery - YUAM72Z14 - YTZ14S
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- Valve Regulated Lead Acid (VRLA) spill proof design
- Factory Activated
- YTZ Series: Small size, lightweight, huge power
- One-year manufacturer's warranty.
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 4-3/8" |
| Weight | 8.5 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 11.2 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- Valve Regulated Lead Acid (VRLA) spill proof design
- Factory Activated
- YTZ Series: Small size, lightweight, huge power
- One-year manufacturer's warranty.
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 4-3/8" |
| Weight | 8.5 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 11.2 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |
















