
Yuasa High Performance 12 Volt AGM Battery - YUAM62H4L - YTX14AHL-BS
YUASA YTX14AHL-BS High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTX |
| Length | 5-5/16" |
| Width | 3-1/2" |
| Height | 6-9/16" |
| Weight | 9 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Acid | Includes Acid Pac |
$25.55
Original: $73.00
-65%Yuasa High Performance 12 Volt AGM Battery - YUAM62H4L - YTX14AHL-BS—
$73.00
$25.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA YTX14AHL-BS High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTX |
| Length | 5-5/16" |
| Width | 3-1/2" |
| Height | 6-9/16" |
| Weight | 9 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Acid | Includes Acid Pac |






















