

Yuasa High Performance 12 Volt AGM Battery - YUAM6230XPW - YIX30L-BS-PW
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Includes 17 mm height spacers
| Model | YIX |
| Color/Finish | Black |
| Length | 6-9/16 Inch |
| Width | 5" |
| Height | 7-9/16 Inch |
| Weight | 22 lb |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 3 A |
| CCA/Ampere | 400 A |
| Positive Terminal Location | Right |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Units | Each |
| Riding Style | Watercraft |
FITS:
2010-2012 Sea-Doo Wake 155
2010-2012 Sea-Doo GTX Limited iS 260
2009-2012 Sea-Doo GTI 130
2009-2012 Sea-Doo GTX 155
2009-2010 Sea-Doo RXT 215
2009 Sea-Doo GTX Limited iS 255
2009 Sea-Doo RXP 215
2005-2006 Sea-Doo RXP
2004, 2007 Sea-Doo RXP 215
2003-2004 Sea-Doo GTX 4-TEC
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Includes 17 mm height spacers
| Model | YIX |
| Color/Finish | Black |
| Length | 6-9/16 Inch |
| Width | 5" |
| Height | 7-9/16 Inch |
| Weight | 22 lb |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 3 A |
| CCA/Ampere | 400 A |
| Positive Terminal Location | Right |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Units | Each |
| Riding Style | Watercraft |
FITS:
2010-2012 Sea-Doo Wake 155
2010-2012 Sea-Doo GTX Limited iS 260
2009-2012 Sea-Doo GTI 130
2009-2012 Sea-Doo GTX 155
2009-2010 Sea-Doo RXT 215
2009 Sea-Doo GTX Limited iS 255
2009 Sea-Doo RXP 215
2005-2006 Sea-Doo RXP
2004, 2007 Sea-Doo RXP 215
2003-2004 Sea-Doo GTX 4-TEC













