
Yuasa High Performance AGM Maintenance-Free Battery - YUAM7RH4H - YTX14H
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTX |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 5-3/4" |
| Weight | 11 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| CCA/Ampere | 260 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |
Original: $75.00
-65%$75.00
$26.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTX |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 5-3/4" |
| Weight | 11 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| CCA/Ampere | 260 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |






















