
Yuasa Factory Activated 12 Volt AGM Battery - YUAM7210A - YTZ10S
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 3-5/8" |
| Weight | 7.1 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 8.6 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| CCA/Ampere | 190 A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Type | AGM Maintenance Free |
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 3-5/8" |
| Weight | 7.1 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 8.6 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| CCA/Ampere | 190 A |























