
Yuasa Factory Activated 12 Volt AGM Battery - YUAM7212A - YTZ12S
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 4-3/8" |
| Weight | 8,25 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |
Original: $110.00
-65%$110.00
$38.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA High Performance AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
NOTE: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTZ |
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 4-3/8" |
| Weight | 8,25 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |













