
Yuasa Factory Activated 12 Volt High Performance AGM Maintenance-Free Battery - YUAM7220C - YTX20CH
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Note: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 6-3/8" |
| Weight | 13.3 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| CCA/Ampere | 270 A |
| Positive Terminal Location |
Left Post
|
| Acid | Factory Activated |
Original: $97.00
-65%$97.00
$33.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Note: Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Length | 6" |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 6-3/8" |
| Weight | 13.3 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| CCA/Ampere | 270 A |
| Positive Terminal Location |
Left Post
|
| Acid | Factory Activated |














