

Yuasa High Performance AGM Maintenance-Free 12 Volt Battery - YUAM62H4A - YTX14AH-BS
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Sealed Factory Activated
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTX14AH-BS |
| Length | 5-5/16 Inch |
| Width | 3-1/2 Inch |
| Height | 6-9/16 Inch |
| Weight | 9 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location |
Left Front
|
| Acid | Includes Acid Pack |
Original: $71.00
-65%$71.00
$24.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Sealed Factory Activated
- This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power
- Additional cranking amps make these one of the most powerful batteries on the market
- Factory-activated batteries should be charged once a month when not in service.
| Model | YTX14AH-BS |
| Length | 5-5/16 Inch |
| Width | 3-1/2 Inch |
| Height | 6-9/16 Inch |
| Weight | 9 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location |
Left Front
|
| Acid | Includes Acid Pack |























