


Yuasa Factory Activated 12 Volt AGM Maintenance-Free Battery - YUAM72H4A - YTX14AH
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Sealed Factory Activated
- Now with longer 12 Month Warranty!
- Longer life than conventional batteries
- Spill-proof design
- No additional hazardous shipping fees
- Discharges less in storage for longer life
- Factory filled and sealed
| Model | YTX |
| Color/Finish | Black |
| Length | 5 5/16 Inch |
| Width | 3 1/2 Inch |
| Height | 6 9/16 Inch |
| Weight | 6.61 lb |
| Volts | 12 V |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Factory Activated |
Original: $75.00
-65%$75.00
$26.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yuasa AGM Maintenance-Free Battery
- Sealed Factory Activated
- Now with longer 12 Month Warranty!
- Longer life than conventional batteries
- Spill-proof design
- No additional hazardous shipping fees
- Discharges less in storage for longer life
- Factory filled and sealed
| Model | YTX |
| Color/Finish | Black |
| Length | 5 5/16 Inch |
| Width | 3 1/2 Inch |
| Height | 6 9/16 Inch |
| Weight | 6.61 lb |
| Volts | 12 V |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Factory Activated |























