
Yuasa Factory-Activated 12 Volt AGM Maintenance-Free Battery AGM Battery - YUAM716GHLGYZ - GYZ16HL
YUASA GYZ Factory-Activated AGM Maintenance-Free Battery
- AGM (Absorbed Glass Mat) separators with superior grid and component designs
- Improved charge recovery capability from a deeply discharged condition
- Longer shelf life
- Improved life cycle performance
- Extreme vibration resistance
- Supplied "factory activated" (filled, sealed and charged at the factory)
- Heavy-duty, flush-mounted terminals; embedded brass nut
- Upgrade for customized motorcycles requiring the best performance
| Model | GYZ |
| Color/Finish | Black |
| Length | 6 7/8 Inch |
| Width | 3 7/16 Inch |
| Height | 6 1/8 Inch |
| Weight | 12.4 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.6 A |
| CCA/Ampere | 240 A |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Factory Activated |
Original: $92.00
-65%$92.00
$32.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
YUASA GYZ Factory-Activated AGM Maintenance-Free Battery
- AGM (Absorbed Glass Mat) separators with superior grid and component designs
- Improved charge recovery capability from a deeply discharged condition
- Longer shelf life
- Improved life cycle performance
- Extreme vibration resistance
- Supplied "factory activated" (filled, sealed and charged at the factory)
- Heavy-duty, flush-mounted terminals; embedded brass nut
- Upgrade for customized motorcycles requiring the best performance
| Model | GYZ |
| Color/Finish | Black |
| Length | 6 7/8 Inch |
| Width | 3 7/16 Inch |
| Height | 6 1/8 Inch |
| Weight | 12.4 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.6 A |
| CCA/Ampere | 240 A |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Factory Activated |














