
Yuasa Conventional 6 Volt Battery - YUAM2614J - B38-6A
- Yuasa's Yumicron CX lead/calcium battery has 5% to 8% more cranking power than the high-output Yumicron and requires minimal servicing
- All batteries are shipped dry
| Product Name | Battery |
| Type | Conventional |
| Length | 4-11/16" |
| Width | 3-1/4" |
| Height | 6-5/16" |
| Volts | 6 V |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Vent Location | Right |
| Acid | Shipped Dry |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Yuasa's Yumicron CX lead/calcium battery has 5% to 8% more cranking power than the high-output Yumicron and requires minimal servicing
- All batteries are shipped dry
| Product Name | Battery |
| Type | Conventional |
| Length | 4-11/16" |
| Width | 3-1/4" |
| Height | 6-5/16" |
| Volts | 6 V |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Vent Location | Right |
| Acid | Shipped Dry |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |






















