
Yuasa 12 Volt AGM Maintenance-Free Battery - YUAM3RH4L - YTX14L-BS
Yuasa Maintenance Free AGM Battery
- The Yuasa YTX Maintenance Free AGM Battery line is virtually maintenance free, only requiring regular charging
- All of the acid is absorbed in the special plates and separators, so you never need to worry about acid leaks harmful acid leaks
- The patented Absorbed Glass Mat (AGM) is ideal for seasonally-used vehicles such as ATVs, UTVs, Dirt Bikes, Watercraft and Snowmobiles by eliminating water loss this powerful line runs strong when you need it, despite the time off.
- Advanced lead-calcium technology holds its specific gravity more than 3 times longer than conventional lead antimony batteries
- 1 Year warranty
| Color/Finish | Black |
| Length | 6 Inch |
| Width | 3 7/16 Inch |
| Height | 5 3/4 Inch |
| Weight | 10.1 lb |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Includes Acid Pack |
Original: $63.00
-65%$63.00
$22.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yuasa Maintenance Free AGM Battery
- The Yuasa YTX Maintenance Free AGM Battery line is virtually maintenance free, only requiring regular charging
- All of the acid is absorbed in the special plates and separators, so you never need to worry about acid leaks harmful acid leaks
- The patented Absorbed Glass Mat (AGM) is ideal for seasonally-used vehicles such as ATVs, UTVs, Dirt Bikes, Watercraft and Snowmobiles by eliminating water loss this powerful line runs strong when you need it, despite the time off.
- Advanced lead-calcium technology holds its specific gravity more than 3 times longer than conventional lead antimony batteries
- 1 Year warranty
| Color/Finish | Black |
| Length | 6 Inch |
| Width | 3 7/16 Inch |
| Height | 5 3/4 Inch |
| Weight | 10.1 lb |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Positive Terminal Location |
Right Front
|
| Acid | Includes Acid Pack |























