
WSM Platinum Series Top-End Rebuild Kit Std for 1995-97 Kawasaki JH900 900ZXi / 2001-22 Kawasaki JT900 900STS- 1mm Oversize - 74.00mm - 010-840-14P
WSM Top-End Rebuild Kit
- Platinum Series are made of high strength hardened aluminum designed to prevent skirt and ring groove breakage
- The piston walls are treated with a nonabrasive coating which reduces heat and friction for added horsepower and greatly extends piston life
- Made to exact OEM specifications
| Product Line | WSM Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | 010-840-14P |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Watercraft |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Original Series |
| Size | |
| Position | |
| Tire Diameter | |
| Speed Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Rim Size | |
| Material | |
| Color | |
| Finish | |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Driver Seat Length | |
| Passenger Seat Length | |
| Driver Seat Width | |
| Passenger Seat Width | |
| Overall Seat Width | |
| Overall Seat Length | |
| Piston/Cylinder Size | 74.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| Exhaust Configuration | |
| Muffler Size | |
| Muffler End/Tip Style | |
| Windshield Height | |
| Windshield Width | |
| Handlebar Diameter | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | Oversized |
pistons, rings, pins, clips, racing needle bearings, head and base gaskets, intake and exhaust gaskets
1996 Kawasaki JH900 900ZXi
1995 Kawasaki JH900 900ZXi
2002 Kawasaki JT900 900STS
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WSM Top-End Rebuild Kit
- Platinum Series are made of high strength hardened aluminum designed to prevent skirt and ring groove breakage
- The piston walls are treated with a nonabrasive coating which reduces heat and friction for added horsepower and greatly extends piston life
- Made to exact OEM specifications
| Product Line | WSM Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | 010-840-14P |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Watercraft |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Original Series |
| Size | |
| Position | |
| Tire Diameter | |
| Speed Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Rim Size | |
| Material | |
| Color | |
| Finish | |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Driver Seat Length | |
| Passenger Seat Length | |
| Driver Seat Width | |
| Passenger Seat Width | |
| Overall Seat Width | |
| Overall Seat Length | |
| Piston/Cylinder Size | 74.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| Exhaust Configuration | |
| Muffler Size | |
| Muffler End/Tip Style | |
| Windshield Height | |
| Windshield Width | |
| Handlebar Diameter | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | Oversized |
pistons, rings, pins, clips, racing needle bearings, head and base gaskets, intake and exhaust gaskets
1996 Kawasaki JH900 900ZXi
1995 Kawasaki JH900 900ZXi
2002 Kawasaki JT900 900STS



















