
VERTEX Complete Engine Rebuild Kit for 2002-04 Kawasaki KX65 / 03-04 Suzuki RM65 - WR101-049
VERTEX Complete Engine Rebuild Kit
- Convenient one-stop shop in a box; nearly all components required for a complete and professional rebuild
- Vertex piston kit (standard compression piston, rings, pin and clips)
- Hot Rods heavy-duty crank (stock stroke with wrist pin bearing)
- Hot Rods main bearing/seal kit
- Hot Rods transmission bearing kit (includes transmission bearings, output shaft collar and sprocket lock washer)
- Hot Rods counter balancer bearing kit
- Hot Rods water pump bearing and seal kit
- Vertex complete gaskets kit, including seals and O-ring kit (covers top and bottom)
Kit Includes:
- Crankshaft
- Piston Kit
- Complete Engine Gasket Kit
- Oil Seal Kit
- Main Bearing And Seal Kit
- Water Pump Rebuild Kit
- Transmission Bearing Kit
- Countershaft/Seal Kit
- Wrist Pin Bearing
| Product Line | Wrench Rabbit Complete Engine Rebuild Kit |
| Part Number | WR101-049 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 44.450mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 41.60mm |
| Final Engine Displacement | 65cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2004 Kawasaki KX65
2003 Kawasaki KX65
2002 Kawasaki KX65
2004 Suzuki RM65
2003 Suzuki RM65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
VERTEX Complete Engine Rebuild Kit
- Convenient one-stop shop in a box; nearly all components required for a complete and professional rebuild
- Vertex piston kit (standard compression piston, rings, pin and clips)
- Hot Rods heavy-duty crank (stock stroke with wrist pin bearing)
- Hot Rods main bearing/seal kit
- Hot Rods transmission bearing kit (includes transmission bearings, output shaft collar and sprocket lock washer)
- Hot Rods counter balancer bearing kit
- Hot Rods water pump bearing and seal kit
- Vertex complete gaskets kit, including seals and O-ring kit (covers top and bottom)
Kit Includes:
- Crankshaft
- Piston Kit
- Complete Engine Gasket Kit
- Oil Seal Kit
- Main Bearing And Seal Kit
- Water Pump Rebuild Kit
- Transmission Bearing Kit
- Countershaft/Seal Kit
- Wrist Pin Bearing
| Product Line | Wrench Rabbit Complete Engine Rebuild Kit |
| Part Number | WR101-049 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 44.450mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 41.60mm |
| Final Engine Displacement | 65cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2004 Kawasaki KX65
2003 Kawasaki KX65
2002 Kawasaki KX65
2004 Suzuki RM65
2003 Suzuki RM65
















