
Wiseco Piston Kit for 2002-19 Suzuki RM85 - Bored to 53.00mm - RE901M05300
Wiseco Racer Elite Series Piston Kit
- Engineered to be the most advanced piston on the market
- Optimized design for extreme condition and racing applications
- ArmorFit Skit coating conforms to the bore for the ultimate in piston control and wear
- ArmorPlating coating protects and improves in protecting the crown from harmful detonation, improved pinbore for decreased wear and bore deformation, and enhanced ring seal for long life and performance
- Overall improved performance utilizing premium quality rings with enhanced dimensional control which results in improved sealing and increased power.
- Made in the USA
| Product Line | Wiseco Racer Elite Piston Kit |
| Part Number | RE901M05300 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 53.00mm |
| Piston Size Added | 5.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 46.80mm |
| Final Engine Displacement | 103.2cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement rings for this piston are PN 2087CS |
| Fitment Note | Cylinder sleeving require |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2019 Suzuki RM85
2018 Suzuki RM85
2017 Suzuki RM85
2016 Suzuki RM85
2015 Suzuki RM85
2014 Suzuki RM85
2013 Suzuki RM85
2012 Suzuki RM85
2011 Suzuki RM85
2010 Suzuki RM85
2009 Suzuki RM85
2008 Suzuki RM85
2007 Suzuki RM85
2006 Suzuki RM85
2005 Suzuki RM85
2004 Suzuki RM85
2003 Suzuki RM85
2002 Suzuki RM85
2014 Suzuki RM85L
2013 Suzuki RM85L
2008 Suzuki RM85L
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Racer Elite Series Piston Kit
- Engineered to be the most advanced piston on the market
- Optimized design for extreme condition and racing applications
- ArmorFit Skit coating conforms to the bore for the ultimate in piston control and wear
- ArmorPlating coating protects and improves in protecting the crown from harmful detonation, improved pinbore for decreased wear and bore deformation, and enhanced ring seal for long life and performance
- Overall improved performance utilizing premium quality rings with enhanced dimensional control which results in improved sealing and increased power.
- Made in the USA
| Product Line | Wiseco Racer Elite Piston Kit |
| Part Number | RE901M05300 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 53.00mm |
| Piston Size Added | 5.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 46.80mm |
| Final Engine Displacement | 103.2cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement rings for this piston are PN 2087CS |
| Fitment Note | Cylinder sleeving require |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2019 Suzuki RM85
2018 Suzuki RM85
2017 Suzuki RM85
2016 Suzuki RM85
2015 Suzuki RM85
2014 Suzuki RM85
2013 Suzuki RM85
2012 Suzuki RM85
2011 Suzuki RM85
2010 Suzuki RM85
2009 Suzuki RM85
2008 Suzuki RM85
2007 Suzuki RM85
2006 Suzuki RM85
2005 Suzuki RM85
2004 Suzuki RM85
2003 Suzuki RM85
2002 Suzuki RM85
2014 Suzuki RM85L
2013 Suzuki RM85L
2008 Suzuki RM85L













