
Wiseco Racer Elite Piston Kit for 2016-20 KTM 350 SX-F - 88.00mm - RE816M08800
Wiseco Racer Elite Series Piston Kit
- Engineered to be the most advanced piston on the market
- Optimized design for extreme condition and racing applications
- ArmorFit Skit coating conforms to the bore for the ultimate in piston control and wear
- ArmorPlating coating protects and improves in protecting the crown from harmful detonation, improved pinbore for decreased wear and bore deformation, and enhanced ring seal for long life and performance
- Overall improved performance utilizing premium quality rings with enhanced dimensional control which results in improved sealing and increased power.
- Made in the USA
| Product Line | Wiseco Racer Elite Piston Kit |
| Part Number | RE816M08800 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | High Compression Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 88.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement rings for this piston are PN 8800YDZ |
| Fitment Note | Asymmetric Skirt |
| Fitment Note | DLC Piston Pin |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Racer Elite Series Piston Kit
- Engineered to be the most advanced piston on the market
- Optimized design for extreme condition and racing applications
- ArmorFit Skit coating conforms to the bore for the ultimate in piston control and wear
- ArmorPlating coating protects and improves in protecting the crown from harmful detonation, improved pinbore for decreased wear and bore deformation, and enhanced ring seal for long life and performance
- Overall improved performance utilizing premium quality rings with enhanced dimensional control which results in improved sealing and increased power.
- Made in the USA
| Product Line | Wiseco Racer Elite Piston Kit |
| Part Number | RE816M08800 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | High Compression Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 88.00mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement rings for this piston are PN 8800YDZ |
| Fitment Note | Asymmetric Skirt |
| Fitment Note | DLC Piston Pin |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |



















