
Wiseco Top-End Rebuild Kit for 1998-00 Yamaha YZ125 - 56.00mm - PK1176
Wiseco Performance Top End Rebuild Kit
- These kits contain everything you need to complete your rebuild the right way, the first time
- High Performance ring kit and alloy pin included with each piston kit for extended life and sustained power.
- Dedicated forgings used for superior strength to weight ratio utilizing aerospace alloy.
- All Piston Kits are precision crafted and forged in the USA
Wiseco's complete Top-End Piston Kits are offered for nearly every popular application in the powersports market. These kits contain everything you need to complete your rebuild the right way, the first time. High quality parts specifically chosen by us to match our forged pistons are included in this kit for easy one stop shopping. 2-stroke kits feature our Pro-Lite pistons that are CNC machined for optimal cam shape and profile for peak HP and service life. 4-stroke kits feature a ‘race-ready’ dome finish with smooth edges for improved combustion flow. Horizontal slot-pin oiling reduces friction and provides scuff resistance, along with a pressure seal groove for maximum ring seal. 4-stroke race applications feature Wiseco’s Armor Glide skirt coating to provide reduced friction and noise to contribute to increased horsepower. Each piston is built from race proven designs that are chosen by the top race teams in all forms of racing including Super-cross, Motocross, GNCC, Super-bike, and more.
| Product Line | Wiseco Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | PK1176 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 56.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 54.50mm |
| Final Engine Displacement | 134 cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Cylinder sleeving required |
| Fitment Note | Ceramic Composite Bore |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2205CS - 56.00 mm Ring
726M05600 - Yamaha YZ125 '98-01 ProLite 2205CS
B1038 - Top End Bearing 15 x 20 x 17.8mm
CW15 - 15mm Round Wire Locks - Set of Two
Ring - Set
S467 - PistonPin 15 x 41mm NonChromed TW
W5677 - TopEnd Gskt Kit Yamaha YZ125 '98-01
2000 Yamaha YZ125
1999 Yamaha YZ125
1998 Yamaha YZ125
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Performance Top End Rebuild Kit
- These kits contain everything you need to complete your rebuild the right way, the first time
- High Performance ring kit and alloy pin included with each piston kit for extended life and sustained power.
- Dedicated forgings used for superior strength to weight ratio utilizing aerospace alloy.
- All Piston Kits are precision crafted and forged in the USA
Wiseco's complete Top-End Piston Kits are offered for nearly every popular application in the powersports market. These kits contain everything you need to complete your rebuild the right way, the first time. High quality parts specifically chosen by us to match our forged pistons are included in this kit for easy one stop shopping. 2-stroke kits feature our Pro-Lite pistons that are CNC machined for optimal cam shape and profile for peak HP and service life. 4-stroke kits feature a ‘race-ready’ dome finish with smooth edges for improved combustion flow. Horizontal slot-pin oiling reduces friction and provides scuff resistance, along with a pressure seal groove for maximum ring seal. 4-stroke race applications feature Wiseco’s Armor Glide skirt coating to provide reduced friction and noise to contribute to increased horsepower. Each piston is built from race proven designs that are chosen by the top race teams in all forms of racing including Super-cross, Motocross, GNCC, Super-bike, and more.
| Product Line | Wiseco Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | PK1176 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 56.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 54.50mm |
| Final Engine Displacement | 134 cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Cylinder sleeving required |
| Fitment Note | Ceramic Composite Bore |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2205CS - 56.00 mm Ring
726M05600 - Yamaha YZ125 '98-01 ProLite 2205CS
B1038 - Top End Bearing 15 x 20 x 17.8mm
CW15 - 15mm Round Wire Locks - Set of Two
Ring - Set
S467 - PistonPin 15 x 41mm NonChromed TW
W5677 - TopEnd Gskt Kit Yamaha YZ125 '98-01
2000 Yamaha YZ125
1999 Yamaha YZ125
1998 Yamaha YZ125













