
Wiseco replacement Piston Ring Set for 2006-11 Suzuki LT-R450 QuadRacer- 95.50mm - 9550XS
Wiseco Performance Piston Rings
- Performance Piston Rings
- Titanium Nitride coated for increased durability.
- These rings resist wear from the exhaust bridge and are designed for extreme racing conditions.
- These rings maintain their size and geometry for exceptional ring seal providing sustained peak performance in race applications.
- Compatible with Wiseco branded pistons ONLY!!!!
- Manufacturer in the USA
| Product Line | Wiseco Piston Rings |
| Part Number | 9550XS |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Replaceent Part for Wiseco Aftermarket Piston Kit ONLY |
| Unit Sale Qty | Ring Kit for Single Piston |
| Style | XS Style Rings |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 95.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement for Wiseco Piston part # 4911M09550 |
| Fitment Note | Compatible with Wiseco Pistons ONLY |
| Fitment Note | Will not fit OEM or other brand PI |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
(1) Set of 95.50mm XS Style Rings for single Wiseco Piston Sku # 4911M09550
2011 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2010 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2009 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2008 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2007 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2006 Suzuki LT-R450 QuadRacer
Original: $24.00
-65%$24.00
$8.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Performance Piston Rings
- Performance Piston Rings
- Titanium Nitride coated for increased durability.
- These rings resist wear from the exhaust bridge and are designed for extreme racing conditions.
- These rings maintain their size and geometry for exceptional ring seal providing sustained peak performance in race applications.
- Compatible with Wiseco branded pistons ONLY!!!!
- Manufacturer in the USA
| Product Line | Wiseco Piston Rings |
| Part Number | 9550XS |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Replaceent Part for Wiseco Aftermarket Piston Kit ONLY |
| Unit Sale Qty | Ring Kit for Single Piston |
| Style | XS Style Rings |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 95.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston/rings due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Replacement for Wiseco Piston part # 4911M09550 |
| Fitment Note | Compatible with Wiseco Pistons ONLY |
| Fitment Note | Will not fit OEM or other brand PI |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
(1) Set of 95.50mm XS Style Rings for single Wiseco Piston Sku # 4911M09550
2011 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2010 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2009 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2008 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2007 Suzuki LT-R450 QuadRacer
2006 Suzuki LT-R450 QuadRacer









