
Wiseco 1752CS Piston Ring for Kawasaki KX65 / Suzuki RM65 - 44.50mm
Wiseco Performance Piston Rings
- Performance Piston Rings
- Titanium Nitride coated for increased durability.
- These rings resist wear from the exhaust bridge and are designed for extreme racing conditions.
- These rings maintain their size and geometry for exceptional ring seal providing sustained peak performance in race applications.
- Compatible with Wiseco branded pistons ONLY!!!!
- Manufacturer in the USA
| Product Line | Wiseco Piston Rings |
| Part Number | 1752CS |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Replaceent Part for Wiseco Aftermarket Piston Kit ONLY |
| Unit Sale Qty | Ring Kit for Single Piston |
| Style | CS Style Rings |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 44.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | Compatible with Wiseco Pistons ONLY! Will not fit OEM or other brand aftermarket pistons |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
(1) Set of 44.50mm CS Style Rings for single Wiseco Piston
2020 Kawasaki KX65
2019 Kawasaki KX65
2018 Kawasaki KX65
2017 Kawasaki KX65
2016 Kawasaki KX65
2015 Kawasaki KX65
2014 Kawasaki KX65
2013 Kawasaki KX65
2012 Kawasaki KX65
2011 Kawasaki KX65
2010 Kawasaki KX65
2009 Kawasaki KX65
2008 Kawasaki KX65
2007 Kawasaki KX65
2006 Kawasaki KX65
2005 Kawasaki KX65
2004 Kawasaki KX65
2003 Kawasaki KX65
2002 Kawasaki KX65
2001 Kawasaki KX65
2000 Kawasaki KX65
2009 Kawasaki KX65 Monster Energy
2005 Suzuki RM65
2004 Suzuki RM65
2003 Suzuki RM65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Performance Piston Rings
- Performance Piston Rings
- Titanium Nitride coated for increased durability.
- These rings resist wear from the exhaust bridge and are designed for extreme racing conditions.
- These rings maintain their size and geometry for exceptional ring seal providing sustained peak performance in race applications.
- Compatible with Wiseco branded pistons ONLY!!!!
- Manufacturer in the USA
| Product Line | Wiseco Piston Rings |
| Part Number | 1752CS |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Replaceent Part for Wiseco Aftermarket Piston Kit ONLY |
| Unit Sale Qty | Ring Kit for Single Piston |
| Style | CS Style Rings |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 44.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | Compatible with Wiseco Pistons ONLY! Will not fit OEM or other brand aftermarket pistons |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
(1) Set of 44.50mm CS Style Rings for single Wiseco Piston
2020 Kawasaki KX65
2019 Kawasaki KX65
2018 Kawasaki KX65
2017 Kawasaki KX65
2016 Kawasaki KX65
2015 Kawasaki KX65
2014 Kawasaki KX65
2013 Kawasaki KX65
2012 Kawasaki KX65
2011 Kawasaki KX65
2010 Kawasaki KX65
2009 Kawasaki KX65
2008 Kawasaki KX65
2007 Kawasaki KX65
2006 Kawasaki KX65
2005 Kawasaki KX65
2004 Kawasaki KX65
2003 Kawasaki KX65
2002 Kawasaki KX65
2001 Kawasaki KX65
2000 Kawasaki KX65
2009 Kawasaki KX65 Monster Energy
2005 Suzuki RM65
2004 Suzuki RM65
2003 Suzuki RM65











