
Wiseco Piston Kit for 2008-17 Suzuki GSX1340R Hayabusa - Bored to 84.00mm - 4965M08400
Wiseco Oversized Piston Kit
- Dedicated forgings used for superior strength to weight ratio utilizing aerospace alloy.
- High Performance ring kit and alloy pin included with each piston kit for extended life and sustained power.
- Each piston is built from race proven designs that are chosen by the top race teams in all forms of racing including Supercross, Motocross, GNCC, Superbike, and more.
- Made in the USA
Wiseco leads the performance aftermarket by producing the highest quality forged pistons for Dirt Bikes, ATV's, Snowmobiles, Outboard Marine, and Motorcycles right here in the USA. Wiseco is unique because we forge all of our own pistons in house, and produce all of our own forge tooling right here in the USA. Extreme racing conditions demand the strength and toughness that only forged pistons can offer. Compared to cast pistons, forgings are tougher and more durable, and will stand up to the abuse that high performance motorsport applications require. Most castings are brittle, have no grain structure and tend to fail catastrophically when the material yield strength is exceeded. Forgings have condensed grain that is aligned to the features of the part, which produces higher mechanical properties, and resistance to impact and fatigue. Each forging is designed to optimize the strength-to-weight ratio, and maximize performance. In addition, in-house dyno testing gives Wiseco the ability to develop state-of-the-art technology such as new shapes, coatings, and components, and lead the industry through rigorous R&D.
| Product Line | Wiseco Piston Kit |
| Part Number | 4965M08400 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 84.00mm |
| Piston Size Added | 3.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 65.00mm |
| Final Engine Displacement | 1441cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Cylinder boring required |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | Replacement Piston Rings PN 8400XX |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2013 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2012 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2011 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2010 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2009 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2008 Suzuki GSX1340R Hayabusa
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Oversized Piston Kit
- Dedicated forgings used for superior strength to weight ratio utilizing aerospace alloy.
- High Performance ring kit and alloy pin included with each piston kit for extended life and sustained power.
- Each piston is built from race proven designs that are chosen by the top race teams in all forms of racing including Supercross, Motocross, GNCC, Superbike, and more.
- Made in the USA
Wiseco leads the performance aftermarket by producing the highest quality forged pistons for Dirt Bikes, ATV's, Snowmobiles, Outboard Marine, and Motorcycles right here in the USA. Wiseco is unique because we forge all of our own pistons in house, and produce all of our own forge tooling right here in the USA. Extreme racing conditions demand the strength and toughness that only forged pistons can offer. Compared to cast pistons, forgings are tougher and more durable, and will stand up to the abuse that high performance motorsport applications require. Most castings are brittle, have no grain structure and tend to fail catastrophically when the material yield strength is exceeded. Forgings have condensed grain that is aligned to the features of the part, which produces higher mechanical properties, and resistance to impact and fatigue. Each forging is designed to optimize the strength-to-weight ratio, and maximize performance. In addition, in-house dyno testing gives Wiseco the ability to develop state-of-the-art technology such as new shapes, coatings, and components, and lead the industry through rigorous R&D.
| Product Line | Wiseco Piston Kit |
| Part Number | 4965M08400 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Performance Replacement |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 84.00mm |
| Piston Size Added | 3.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 65.00mm |
| Final Engine Displacement | 1441cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure the size of your cylinder BEFORE ORDERING. Damage/Return of a piston due to ordering the wrong size will not be accepted. |
| Fitment Note | Cylinder boring required |
| Fitment Note | Cylinder replating required |
| Fitment Note | Replacement Piston Rings PN 8400XX |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2013 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2012 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2011 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2010 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2009 Suzuki GSX1340R Hayabusa
2008 Suzuki GSX1340R Hayabusa
















