
Wiseco Garage Buddy Engine Rebuild Kit for 2002-18 Yamaha YZ85 - 47.50mm - PWR123-100
Wiseco Garage Buddy Engine Rebuild Kit
- Wiseco now provides a Complete Engine Rebuild Kit
- Made with the toughest materials for increased performance and durability
- Includes the a Wiseco Performance Piston Kit with Piston Ring/s, Crankshaft Assembly, All Necessary Bearings and All Necessary Gaskets & Seals
- Piston Kits are forged for for superior performance and durability
- For our 4-Stroke applications we also include the Cam-Chain
- Made in the USA
Extreme racing conditions demand the strength and toughness that only forged pistons can offer. Compared to cast pistons, forgings are tougher and more durable, and will stand up to the abuse that high performance motorsport applications require. In addition, in-house dyno testing gives Wiseco the ability to develop state-of-the-art technology such as new shapes, coatings, and components, and lead the industry through rigorous R&D. Each Component is made from premium materials for reduced friction and increased service life and are expert engineered to exceed OEM specifications and tolerances.
| Product Line | Wiseco Garage Buddy Engine Rebuild Kit |
| Part Number | PWR123-100 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Replaceent |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 47.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 47.80mm |
| Final Engine Displacement | 85cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Ceramic Composite Bore |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2018 Yamaha YZ85
2017 Yamaha YZ85
2016 Yamaha YZ85
2015 Yamaha YZ85
2014 Yamaha YZ85
2013 Yamaha YZ85
2012 Yamaha YZ85
2011 Yamaha YZ85
2010 Yamaha YZ85
2009 Yamaha YZ85
2008 Yamaha YZ85
2007 Yamaha YZ85
2006 Yamaha YZ85
2005 Yamaha YZ85
2004 Yamaha YZ85
2003 Yamaha YZ85
2002 Yamaha YZ85
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wiseco Garage Buddy Engine Rebuild Kit
- Wiseco now provides a Complete Engine Rebuild Kit
- Made with the toughest materials for increased performance and durability
- Includes the a Wiseco Performance Piston Kit with Piston Ring/s, Crankshaft Assembly, All Necessary Bearings and All Necessary Gaskets & Seals
- Piston Kits are forged for for superior performance and durability
- For our 4-Stroke applications we also include the Cam-Chain
- Made in the USA
Extreme racing conditions demand the strength and toughness that only forged pistons can offer. Compared to cast pistons, forgings are tougher and more durable, and will stand up to the abuse that high performance motorsport applications require. In addition, in-house dyno testing gives Wiseco the ability to develop state-of-the-art technology such as new shapes, coatings, and components, and lead the industry through rigorous R&D. Each Component is made from premium materials for reduced friction and increased service life and are expert engineered to exceed OEM specifications and tolerances.
| Product Line | Wiseco Garage Buddy Engine Rebuild Kit |
| Part Number | PWR123-100 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Replaceent |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 47.50mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 47.80mm |
| Final Engine Displacement | 85cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Ceramic Composite Bore |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2018 Yamaha YZ85
2017 Yamaha YZ85
2016 Yamaha YZ85
2015 Yamaha YZ85
2014 Yamaha YZ85
2013 Yamaha YZ85
2012 Yamaha YZ85
2011 Yamaha YZ85
2010 Yamaha YZ85
2009 Yamaha YZ85
2008 Yamaha YZ85
2007 Yamaha YZ85
2006 Yamaha YZ85
2005 Yamaha YZ85
2004 Yamaha YZ85
2003 Yamaha YZ85
2002 Yamaha YZ85



















