

Vertex Top-End Rebuilt Kit for 2009 Kawasaki KX250F - 76.96mm - VTKTC23259B-1
Vertex Top-End Piston Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Forged High Compression pistons improve power and torque across entire rpm range
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTKTC23259B-1 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.96mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2009 Kawasaki KX250F
Original: $215.00
-65%$215.00
$75.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertex Top-End Piston Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Forged High Compression pistons improve power and torque across entire rpm range
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTKTC23259B-1 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.96mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2009 Kawasaki KX250F













