
Vertex Hi-Compression Top-End Rebuild Kit for 2007-15 Yamaha WR450F - 94.94mm - VTKTC22915B-1
Vertex Top-End Rebuild Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle.
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Di-sulphate coating for faster break-in time and increased piston life.
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable.
Vertex Top End Piston Kit provide everything you need for your top-end rebuild, eliminating the hassle of sourcing components separately. Kit includes a Vertex piston, rings, wrist, pin, circlips and a top-end gasket kit. Exact fit A, B, or C pistons match the cylinder bore perfectly to maximize power and performance. 2-stroke applications include a wrist pin bearing. 4-stroke applications include a Hot Cams cam chain.
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTKTC22915B-1 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Hi-Compression Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 94.94mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 450cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $242.00
-65%$242.00
$84.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertex Top-End Rebuild Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle.
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Di-sulphate coating for faster break-in time and increased piston life.
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable.
Vertex Top End Piston Kit provide everything you need for your top-end rebuild, eliminating the hassle of sourcing components separately. Kit includes a Vertex piston, rings, wrist, pin, circlips and a top-end gasket kit. Exact fit A, B, or C pistons match the cylinder bore perfectly to maximize power and performance. 2-stroke applications include a wrist pin bearing. 4-stroke applications include a Hot Cams cam chain.
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTKTC22915B-1 |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Hi-Compression Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 94.94mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 450cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |



















