
Vertex Top-End Rebuild Kit for 1998-00 Yamaha YZ125 - 53.94mm - VTK22520B
Vertex Top-End Rebuild Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle.
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Di-sulphate coating for faster break-in time and increased piston life.
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable.
Vertex Top End Piston Kit provide everything you need for your top-end rebuild, eliminating the hassle of sourcing components separately. Kit includes a Vertex piston, rings, wrist, pin, circlips and a top-end gasket kit. Exact fit A, B, or C pistons match the cylinder bore perfectly to maximize power and performance. 2-stroke applications include a wrist pin bearing. 4-stroke applications include a Hot Cams cam chain.
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTK22520B |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 53.94mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 54.50mm |
| Final Engine Displacement | 125cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2000 Yamaha YZ125
1999 Yamaha YZ125
1998 Yamaha YZ125
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertex Top-End Rebuild Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle.
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Di-sulphate coating for faster break-in time and increased piston life.
- Top end piston kit includes piston, rings, pins, circlips, top end gaskets, and wrist pin bearing when applicable.
Vertex Top End Piston Kit provide everything you need for your top-end rebuild, eliminating the hassle of sourcing components separately. Kit includes a Vertex piston, rings, wrist, pin, circlips and a top-end gasket kit. Exact fit A, B, or C pistons match the cylinder bore perfectly to maximize power and performance. 2-stroke applications include a wrist pin bearing. 4-stroke applications include a Hot Cams cam chain.
| Product Line | Vertex Top End Rebuild Kit |
| Part Number | VTK22520B |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 53.94mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | 54.50mm |
| Final Engine Displacement | 125cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2000 Yamaha YZ125
1999 Yamaha YZ125
1998 Yamaha YZ125
















