
Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit for 2001-05 Yamaha YFM660R Raptor - Bored to 102.00mm - 23624A
Vertex Forged Stroker Piston Kit
- All pistons are heat-treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Kits include piston, rings, wrist pin and circlips
- For use with stroker crankshafts
| Product Line | Vertex Forged Stroker Piston Kit |
| Part Number | 23624A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 102.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 719cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure you cylinder |
2005 Yamaha YFM660R Raptor
2004 Yamaha YFM660R Raptor
2003 Yamaha YFM660R Raptor
2002 Yamaha YFM660R Raptor
2001 Yamaha YFM660R Raptor
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertex Forged Stroker Piston Kit
- All pistons are heat-treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Kits include piston, rings, wrist pin and circlips
- For use with stroker crankshafts
| Product Line | Vertex Forged Stroker Piston Kit |
| Part Number | 23624A |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Oversized Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 102.00mm |
| Piston Size Added | 2.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 719cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | You MUST measure you cylinder |
2005 Yamaha YFM660R Raptor
2004 Yamaha YFM660R Raptor
2003 Yamaha YFM660R Raptor
2002 Yamaha YFM660R Raptor
2001 Yamaha YFM660R Raptor













