
Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit for 1999-14 Honda TRX400X/EX models - Bored to 88.94mm - 23610A
Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Forged pistons are forged from 2618 aluminum for superior strength and durability
| Product Line | Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit |
| Part Number | 23610A |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Stroker |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 88.94mm |
| Piston Size Added | 4.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 490cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Honda TRX400X SporTrax
2013 Honda TRX400X SporTrax
2012 Honda TRX400X SporTrax
2011 Honda TRX400X SporTrax
2010 Honda TRX400X SporTrax
2009 Honda TRX400X SporTrax
2008 Honda TRX400EX SporTrax
2007 Honda TRX400EX SporTrax
2006 Honda TRX400EX SporTrax
2005 Honda TRX400EX SporTrax
2004 Honda TRX400EX SporTrax
2003 Honda TRX400EX SporTrax
2002 Honda TRX400EX SporTrax
2001 Honda TRX400EX SporTrax
2000 Honda TRX400EX SporTrax
1999 Honda TRX400EX SporTrax
Original: $209.00
-65%$209.00
$73.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit
- All pistons are heat treated with a T-5 hardening and tempering cycle
- All piston skirts are coated with a high-tech Molybdenum Disulphite coating for faster break-in time and increased piston life
- Forged pistons are forged from 2618 aluminum for superior strength and durability
| Product Line | Vertex Forged Replica Stroker Piston Kit |
| Part Number | 23610A |
| Fitment Type | Model-Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Stroker |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 88.94mm |
| Piston Size Added | 4.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 490cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2014 Honda TRX400X SporTrax
2013 Honda TRX400X SporTrax
2012 Honda TRX400X SporTrax
2011 Honda TRX400X SporTrax
2010 Honda TRX400X SporTrax
2009 Honda TRX400X SporTrax
2008 Honda TRX400EX SporTrax
2007 Honda TRX400EX SporTrax
2006 Honda TRX400EX SporTrax
2005 Honda TRX400EX SporTrax
2004 Honda TRX400EX SporTrax
2003 Honda TRX400EX SporTrax
2002 Honda TRX400EX SporTrax
2001 Honda TRX400EX SporTrax
2000 Honda TRX400EX SporTrax
1999 Honda TRX400EX SporTrax













