
Renthal Twinwall Handlebar - RC/O.E.M Honda/Kawasaki Bend - Black - 997-01-BK-02-185
Renthal Twinwall Handlebar
- Twinwall construction consists of two aluminum alloy tubes, one within the other
- Outer tube is 7010-T73, which has extreme resistance to mechanical damage and is anodized to prevent corrosion
- Inner tube is ultra high strength 7010-T6 aluminum and is hard anodized to resist wear from twist grip and controls
- Rubber seals are used to cover the ends of the outer tube to keep water and cleaning fluids out
- Laser marked in the middle for accurate positioning
- Each handlebar includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
The Renthal® Twinwall® motocross handlebar features a patented tube within a tube design borrowed from aircraft design principles to achieve the highest strength possible in a moto handlebar. The Twinwall®'s superior design construction allows it to withstand the hardest hits and biggest get offs without compromise, making it a popular choice for championship contending athletes worldwide. Since their introduction in 1998, the Twinwall® handlebar has helped more riders win championships than any other handlebar in the world.
| Product Line | Renthal Twinwall Handlebars |
| Part Number | 997-01-BK-02-185 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Bend RC/O.E.M Honda/Kawasaki |
| Size | |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 1.125 Inches |
| Handlebar Width | 804mm |
| Handlebar Height | 105mm |
| Handlebar Center Height | 64mm |
| Handlebar Center Width | 110mm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Requires 1-1/8 Inch bar mounts |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Renthal Twinwall Handlebar
- Twinwall construction consists of two aluminum alloy tubes, one within the other
- Outer tube is 7010-T73, which has extreme resistance to mechanical damage and is anodized to prevent corrosion
- Inner tube is ultra high strength 7010-T6 aluminum and is hard anodized to resist wear from twist grip and controls
- Rubber seals are used to cover the ends of the outer tube to keep water and cleaning fluids out
- Laser marked in the middle for accurate positioning
- Each handlebar includes an updated injection molded foam bar pad for better protection and greater durability
The Renthal® Twinwall® motocross handlebar features a patented tube within a tube design borrowed from aircraft design principles to achieve the highest strength possible in a moto handlebar. The Twinwall®'s superior design construction allows it to withstand the hardest hits and biggest get offs without compromise, making it a popular choice for championship contending athletes worldwide. Since their introduction in 1998, the Twinwall® handlebar has helped more riders win championships than any other handlebar in the world.
| Product Line | Renthal Twinwall Handlebars |
| Part Number | 997-01-BK-02-185 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Bend RC/O.E.M Honda/Kawasaki |
| Size | |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 1.125 Inches |
| Handlebar Width | 804mm |
| Handlebar Height | 105mm |
| Handlebar Center Height | 64mm |
| Handlebar Center Width | 110mm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Requires 1-1/8 Inch bar mounts |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













