
Renthal Street Handlebar 7/8 Inch - Road Ultra Low - Black - 758-01-BK
Renthal Street Handlebar 7/8 Inch - Road Ultra Low
-
7/8" external diameter to fit all standard sized clamps and controls
- Shot-peened surface finish adds strength and gives a matte finish
- If fitting bar ends, must use ones that are compatible with a 14mm inside diameter.
Exclusive aerospace aluminum 7010-T6 alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction. Street Fighter bend is the only model that comes with a crossbrace and a pad installed. High-impact strength, lightweight and vibration absorbing. Anodized to protect against corrosion.
| Product Line | Renthal 7/8 Inch Road Bars |
| Part Number | 758-01-BK |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Ultra-Low Bend |
| Size | |
| Position | |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 7/8 Inch |
| Handlebar Width | 725mm |
| Handlebar Height | 75mm |
| Handlebar Center Height | |
| Handlebar Center Width | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $56.00
-65%$56.00
$19.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Renthal Street Handlebar 7/8 Inch - Road Ultra Low
-
7/8" external diameter to fit all standard sized clamps and controls
- Shot-peened surface finish adds strength and gives a matte finish
- If fitting bar ends, must use ones that are compatible with a 14mm inside diameter.
Exclusive aerospace aluminum 7010-T6 alloy is precisely engineered for the best combination of strength and fatigue reduction. Street Fighter bend is the only model that comes with a crossbrace and a pad installed. High-impact strength, lightweight and vibration absorbing. Anodized to protect against corrosion.
| Product Line | Renthal 7/8 Inch Road Bars |
| Part Number | 758-01-BK |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Ultra-Low Bend |
| Size | |
| Position | |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 7/8 Inch |
| Handlebar Width | 725mm |
| Handlebar Height | 75mm |
| Handlebar Center Height | |
| Handlebar Center Width | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |






















