
Renthal Fatbar 35 Handlebar - 40 mm Rise - Black Aluminum - M159-01-006-01
Renthal Fatbar 35 - 40MM Rise
- High strength 7 series aluminum Alloy
- Shot peened for increased fatigue life
- Corrosion and abrasion resistant hard anodized finish
- Laser etched positioning grid for easy set up
- Width marks allow personalized fit adjustment
- Permanent Graphics
- 5° up sweep
- 7° back sweep
The Renthal Fatbar has already gained cult status and is the handlebar of choice for World Cup downhill race teams and athletes. Eight World Championship gold medals have been won using the Fatbar, cementing it as one of the most successful race products of all time.
Renthal designed the Fatbar to be the ultimate combination of lightness, strength and durability. The Fatbar also offers the rider the widest choice, with four different rise options, to suit every bike and rider. Renthal Fatbar handlebars are designed to ride faster, jump further and last longer.
| Product Line | Renthal Fatbar 35 Handlebars |
| Part Number | M159-01-BK |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | |
| Size | |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Powder-Coated |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 1-3/8 Inch / 35 mm |
| Handlebar Width | 31.5 Inch / 80 cm |
| Handlebar Rise | 1-9/16 Inch / 40 mm |
| Handlebar Weight | 10.8 oz. / 305 g |
| Backsweep | 7° |
| Upsweep | 5° |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $65.00
-65%$65.00
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Renthal Fatbar 35 - 40MM Rise
- High strength 7 series aluminum Alloy
- Shot peened for increased fatigue life
- Corrosion and abrasion resistant hard anodized finish
- Laser etched positioning grid for easy set up
- Width marks allow personalized fit adjustment
- Permanent Graphics
- 5° up sweep
- 7° back sweep
The Renthal Fatbar has already gained cult status and is the handlebar of choice for World Cup downhill race teams and athletes. Eight World Championship gold medals have been won using the Fatbar, cementing it as one of the most successful race products of all time.
Renthal designed the Fatbar to be the ultimate combination of lightness, strength and durability. The Fatbar also offers the rider the widest choice, with four different rise options, to suit every bike and rider. Renthal Fatbar handlebars are designed to ride faster, jump further and last longer.
| Product Line | Renthal Fatbar 35 Handlebars |
| Part Number | M159-01-BK |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | |
| Size | |
| Position | |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Finish | Powder-Coated |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 1-3/8 Inch / 35 mm |
| Handlebar Width | 31.5 Inch / 80 cm |
| Handlebar Rise | 1-9/16 Inch / 40 mm |
| Handlebar Weight | 10.8 oz. / 305 g |
| Backsweep | 7° |
| Upsweep | 5° |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |






















