
Puig New Generation Sport Windscreen for Ducati Streetfighter V4 - Dark Smoke - 20467F
Puig New Generation Sport Windscreen
- Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig
- Made of 3mm methacrylate, a material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity
- The increased thickness and a rounded 2mm edge helps absorb vibration generated at high speeds
- Also offers resistance from cracking or scratching
- All screens are developed using information from wind tunnel testing
- Meets or exceeds the the regulations and standards of both the German TUV and US DOT
- Manufactured in Barcelona, with the most advanced technologies
- Can be installed without a mechanic in about 15 minutes
| Product Line | Puig New Generation Sport Windscreen |
| Part Number | 20467F |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Sport |
| Material | High-Impact PMMA Acrylic |
| Color | Dark Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 28.1cm |
| Windshield Width | 23.5cm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2021 Ducati Streetfighter V4
2020 Ducati Streetfighter V4
2021 Ducati Streetfighter V4 S
2020 Ducati Streetfighter V4 S
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Puig New Generation Sport Windscreen
- Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig
- Made of 3mm methacrylate, a material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity
- The increased thickness and a rounded 2mm edge helps absorb vibration generated at high speeds
- Also offers resistance from cracking or scratching
- All screens are developed using information from wind tunnel testing
- Meets or exceeds the the regulations and standards of both the German TUV and US DOT
- Manufactured in Barcelona, with the most advanced technologies
- Can be installed without a mechanic in about 15 minutes
| Product Line | Puig New Generation Sport Windscreen |
| Part Number | 20467F |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Sport |
| Material | High-Impact PMMA Acrylic |
| Color | Dark Smoke |
| Finish | |
| Windshield Height | 28.1cm |
| Windshield Width | 23.5cm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2021 Ducati Streetfighter V4
2020 Ducati Streetfighter V4
2021 Ducati Streetfighter V4 S
2020 Ducati Streetfighter V4 S
















