
ProTaper Aluminum Handlebars - 7/8 inch Diameter - Black - Mid Redbud Bend
ProTaper Aluminum Handlebars
- Aerospace-grade 6061-T6 aluminum
- Shot peened finish for increased durability
- 5mm wall thickness for maximum strength
- 7/8-inch overall diameter
- Pad included
| Product Line | ProTaper Aluminum 7/8" Handlebars |
| Part Number | 855-6065 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Mid Redbud Bend |
| Size | |
| Position | |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Color | Black |
| Finish | |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 7/8 inch |
| Handlebar Width | 80.0 cm |
| Handlebar Height | 9.2 cm |
| Handlebar Center Height | |
| Handlebar Center Width | 22.5 cm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Pad is Included |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $56.00
-65%$56.00
$19.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ProTaper Aluminum Handlebars
- Aerospace-grade 6061-T6 aluminum
- Shot peened finish for increased durability
- 5mm wall thickness for maximum strength
- 7/8-inch overall diameter
- Pad included
| Product Line | ProTaper Aluminum 7/8" Handlebars |
| Part Number | 855-6065 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Mid Redbud Bend |
| Size | |
| Position | |
| Material | 6061-T6 aluminum |
| Color | Black |
| Finish | |
| Functional Length | |
| Cable Sleeve Length | |
| Cable Sleeve Travel | |
| Handlebar Diameter | 7/8 inch |
| Handlebar Width | 80.0 cm |
| Handlebar Height | 9.2 cm |
| Handlebar Center Height | |
| Handlebar Center Width | 22.5 cm |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Pad is Included |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |






















