
Pirelli Scorpion Trail II Rear Tire - 150/70-R18 - 70V - 2803200
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2803200 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Enduro/Sport Touring |
| Position | Rear |
| Size | 150/70-R18 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 150/70R18 |
| Tire Width | 150mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 70V |
| Load Rating | 70V |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 18 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2803200 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Enduro/Sport Touring |
| Position | Rear |
| Size | 150/70-R18 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 150/70R18 |
| Tire Width | 150mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 70V |
| Load Rating | 70V |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 18 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













