
Pirelli Scorpion Trail II Rear Tire - 190/55ZR17 - (75W) - 2527500
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2527500 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | 190/55R17 |
| Position | Rear |
| Size | 190/55R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 190/55R17 |
| Tire Width | 190mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 75W |
| Load Rating | 75W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $213.00
-65%$213.00
$74.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2527500 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | 190/55R17 |
| Position | Rear |
| Size | 190/55R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 190/55R17 |
| Tire Width | 190mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 75W |
| Load Rating | 75W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













