
Pirelli Scorpion Trail II Front Tire - 120/70ZR17 - (58W) - 2526300
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2526300 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Enduro/Sport Touring |
| Position | Front |
| Size | 120/70R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 24 Inches |
| Tire Width | 120mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 58W |
| Load Rating | 58W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Scorpion Trail II Tires
- Sport touring and Enduro performance blended into one product
- Innovative tread pattern combines the typical off-road style of the Pirelli Scorpion™ range with the experience directly derived from the Angel GT (Pirelli's top sport touring product)
- Incredible versatility ensures peak performance on long, straight journeys or twisty roads with the most adverse weather conditions
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Trail II Tires |
| Part Number | 2526300 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Enduro/Sport Touring |
| Position | Front |
| Size | 120/70R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 24 Inches |
| Tire Width | 120mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 58W |
| Load Rating | 58W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
















