
Pirelli Scorpion Rally STR Rear Tire - 170/60-R17 - 72V - 2803700
Pirelli Scorpion Rally STR Tires
- Technological innovations provide traction on dirt, stability at high speeds, on-road handling agility and grip in all riding conditions
- A new compound, with a high content of silica, offers increased grip on both dry and wet surfaces, stability and a superior resistance to abrasion
- Increased width and length of the tire’s contour makes a larger contact patch for better stability
- Blocks are longer and wider, and the longitudinal distance between each line of knobs has been reduced to increase the contact patch, without compromising off-road traction
- Heat, generated by high speed, is distributed across a wider surface to prevent knob tearing
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Rally STR Tires |
| Part Number | 2803700 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Dual Sport |
| Position | Rear |
| Size | 170/60-R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 170/60R17 |
| Tire Width | 170mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 72V |
| Load Rating | 72V |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $219.00
-65%$219.00
$76.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Scorpion Rally STR Tires
- Technological innovations provide traction on dirt, stability at high speeds, on-road handling agility and grip in all riding conditions
- A new compound, with a high content of silica, offers increased grip on both dry and wet surfaces, stability and a superior resistance to abrasion
- Increased width and length of the tire’s contour makes a larger contact patch for better stability
- Blocks are longer and wider, and the longitudinal distance between each line of knobs has been reduced to increase the contact patch, without compromising off-road traction
- Heat, generated by high speed, is distributed across a wider surface to prevent knob tearing
- Larger center compound stripe will guarantee enhanced cornering performance
- Aggressive off road look while maintaining on-road capacity
- Top level handling throughout the entire life of the tire
- Improved wet performance
| Product Line | Pirelli Scorpion Rally STR Tires |
| Part Number | 2803700 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Dual Sport |
| Position | Rear |
| Size | 170/60-R17 |
| Tire Terrain | Dual Sport |
| Tire Diameter | 170/60R17 |
| Tire Width | 170mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 72V |
| Load Rating | 72V |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













