
Pirelli Night Dragon Rear Tire - 240/40-R18 - (79V) - 1862300
Pirelli Night Dragon Cruiser Tire
- Better adherence, road holding and look than standard tires for Custom/Cruiser motorcycles
- Designed for Custom motorcyclists that need tires with high performance on the straight and inclining
- Great fun to ride with a good balance between reliability and life of the tire
- Optimized for the new V-Twin engines with more power and higher torque
- EPT technology of sporting derivation to optimize the area of contact in order to ensure great stability at high speeds and lightning accelerationBetter balance between adherence and mileage
- Excellent grip and a higher mileage
| Product Line | Pirelli Night Dragon Tires |
| Part Number | 1862300 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Cruiser/Street/V-Twin |
| Position | Rear |
| Size | 240/40-R18 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 240/40VR18 |
| Tire Width | 240mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 79V |
| Load Rating | 79V |
| Wall Construction | Bias |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 18 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Night Dragon Cruiser Tire
- Better adherence, road holding and look than standard tires for Custom/Cruiser motorcycles
- Designed for Custom motorcyclists that need tires with high performance on the straight and inclining
- Great fun to ride with a good balance between reliability and life of the tire
- Optimized for the new V-Twin engines with more power and higher torque
- EPT technology of sporting derivation to optimize the area of contact in order to ensure great stability at high speeds and lightning accelerationBetter balance between adherence and mileage
- Excellent grip and a higher mileage
| Product Line | Pirelli Night Dragon Tires |
| Part Number | 1862300 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Cruiser/Street/V-Twin |
| Position | Rear |
| Size | 240/40-R18 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 240/40VR18 |
| Tire Width | 240mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 79V |
| Load Rating | 79V |
| Wall Construction | Bias |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 18 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |



















