
Pirelli Diablo Rosso IV Rear Tire - 160/60ZR17 - (69W) - 3979200
Pirelli Diablo Rosso IV Supersport Tires
-
- Designed for supersport, naked and crossover motorcycles for aggressive road use
- Silica-enriched multi-compound for both front and rear tires
- WSBK (World Superbike)-derived structures and contours
- Outstanding grip on both wet and dry roads
- Fourth generation of Diablo Rosso™ family
- Designed for supersport, naked and crossover motorcycles for aggressive road use
| Product Line | Pirelli Diablo Rosso IV Tires |
| Part Number | 3979200 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Supersport/Street |
| Position | Rear |
| Size | 160/60ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 160/60R17 |
| Tire Width | 160mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | W |
| Load Rating | 69W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Original: $173.00
-65%$173.00
$60.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Diablo Rosso IV Supersport Tires
-
- Designed for supersport, naked and crossover motorcycles for aggressive road use
- Silica-enriched multi-compound for both front and rear tires
- WSBK (World Superbike)-derived structures and contours
- Outstanding grip on both wet and dry roads
- Fourth generation of Diablo Rosso™ family
- Designed for supersport, naked and crossover motorcycles for aggressive road use
| Product Line | Pirelli Diablo Rosso IV Tires |
| Part Number | 3979200 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Supersport/Street |
| Position | Rear |
| Size | 160/60ZR17 |
| Tire Terrain | Street |
| Tire Diameter | 160/60R17 |
| Tire Width | 160mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | W |
| Load Rating | 69W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













