
Pirelli Angel GT Rear Tire - 190/55-R17 - (75W) - 2317800
Pirelli Angel GT Sport Touring Tires
- The ideal tire for travelers using the bike for long road trips, with side bags and passenger, looking for safety on wet, stability and mileage
- The evolution of the Angel™ ST, stretching the concept of Sport Touring into Gran Turismo, bringing the sporty attitude to a wider range of usage conditions and for longer distances
- The new reference for mileage in Sport Touring tires
- Excellency in wet performance and grip
- Top handling capabilities, typical of the Pirelli DNA
- Performance consistency until the end of the tire’s life
- Bi-compound
| Product Line | Pirelli Angel GT Sport Tires |
| Part Number | 2317800 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Street/Sport/Sport Touring |
| Position | Rear |
| Size | 190/55R17 |
| Tire Terrain | Asphalt |
| Tire Diameter | 190/55R17 |
| Tire Width | 190mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 75W |
| Load Rating | 75W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pirelli Angel GT Sport Touring Tires
- The ideal tire for travelers using the bike for long road trips, with side bags and passenger, looking for safety on wet, stability and mileage
- The evolution of the Angel™ ST, stretching the concept of Sport Touring into Gran Turismo, bringing the sporty attitude to a wider range of usage conditions and for longer distances
- The new reference for mileage in Sport Touring tires
- Excellency in wet performance and grip
- Top handling capabilities, typical of the Pirelli DNA
- Performance consistency until the end of the tire’s life
- Bi-compound
| Product Line | Pirelli Angel GT Sport Tires |
| Part Number | 2317800 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Street/Sport/Sport Touring |
| Position | Rear |
| Size | 190/55R17 |
| Tire Terrain | Asphalt |
| Tire Diameter | 190/55R17 |
| Tire Width | 190mm |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | 75W |
| Load Rating | 75W |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | Tubeless |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |













