
Parts Unlimited AGM Maintenance-Free Battery - YTX20CHBS .80 L - 2113-0075
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
| PRODUCT NAME | BATTERY |
| TYPE | AGM MAINTENANCE FREE |
| COLOR/FINISH | BLACK |
| LENGTH | 6" |
| WIDTH | 3-3/8" |
| HEIGHT | 6-5/16" |
| WEIGHT | 11 LB |
| BATTERY CHEMISTRY | LEAD ACID |
| VOLTS | 12 V |
| BATTERY CAPACITY | 18 AH |
| CCA/AMPERE | 270 A |
| POSITIVE TERMINAL LOCATION | LEFT POST |
| ACID | INCLUDES ACID PACK |
Original: $75.00
-65%$75.00
$26.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
| PRODUCT NAME | BATTERY |
| TYPE | AGM MAINTENANCE FREE |
| COLOR/FINISH | BLACK |
| LENGTH | 6" |
| WIDTH | 3-3/8" |
| HEIGHT | 6-5/16" |
| WEIGHT | 11 LB |
| BATTERY CHEMISTRY | LEAD ACID |
| VOLTS | 12 V |
| BATTERY CAPACITY | 18 AH |
| CCA/AMPERE | 270 A |
| POSITIVE TERMINAL LOCATION | LEFT POST |
| ACID | INCLUDES ACID PACK |






















