
NGK NICKEL ALLOY Spark Plug - 2923 - DR8ESL
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
| ELECTRODE TIP MATERIAL | NICKEL ALLOY |
| CENTER ELECTRODE TYPE | STANDARD |
| GROUND ELECTRODE CONFIGURATION | SINGLE |
| GROUND ELECTRODE SHAPE | STANDARD |
| THREAD REACH | 19.1 MM |
| HEX SIZE | 19 MM |
| HEAT RANGE | 8 |
| SPARK GAP | 0.028" / 0,7 MM (0,028") / 0.7 MM |
| ELECTRICAL RESISTANCE | 5K OHMS |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET / OFF-ROAD / ATV |
$5.00
NGK NICKEL ALLOY Spark Plug - 2923 - DR8ESL—
$5.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
| ELECTRODE TIP MATERIAL | NICKEL ALLOY |
| CENTER ELECTRODE TYPE | STANDARD |
| GROUND ELECTRODE CONFIGURATION | SINGLE |
| GROUND ELECTRODE SHAPE | STANDARD |
| THREAD REACH | 19.1 MM |
| HEX SIZE | 19 MM |
| HEAT RANGE | 8 |
| SPARK GAP | 0.028" / 0,7 MM (0,028") / 0.7 MM |
| ELECTRICAL RESISTANCE | 5K OHMS |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET / OFF-ROAD / ATV |
