
Namura Forged Top-End Rebuild Kit for 2005-13 Yamaha YZ250F / WR250F - 76.95mm - FX-40033-BK
Namura Technologies Top-End Rebuild Kit
- A Top-End rebuild can help to improve the performance of your ride, keeping it running in peak condition.
- With the Namura complete Top-End Rebuild Kit, rebuilding your Top-End no longer expensive and painful
- Namura's Top-End Kits include everything you need to get your ride operational again; pistons, a top-end gasket kit and wrist-pin bearings (where applicable) are all included in this convenient, time saving kit.
Why replace your cylinder when you can replace the piston for a fraction of the cost and time? Namura gives you a higher performance piston without the higher price. Top-End rebuild kits also include Namura's Top-End Gasket Kits, which are manufactured to OE-specs with no trimming or fitment issues. Quality materials mean increased longevity and continued performance. Namura's Top-End Kits include everything you need to get your ride operational again; pistons, a top-end gasket kit and wrist-pin bearings (where applicable) are all included in this convenient, time saving kit.
| Product Line | Namura Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | FX-40033-BK |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | High Compression Type B Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.95mm |
| Piston Size Added | 0.01mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | The Pistons in this kit are NOT interchangeable with OEM Rings and vice versa. |
2013 Yamaha YZ250F
2012 Yamaha YZ250F
2011 Yamaha YZ250F
2010 Yamaha YZ250F
2009 Yamaha YZ250F
2008 Yamaha YZ250F
2007 Yamaha YZ250F
2006 Yamaha YZ250F
2005 Yamaha YZ250F
2013 Yamaha WR250F
2012 Yamaha WR250F
2011 Yamaha WR250F
2010 Yamaha WR250F
2009 Yamaha WR250F
2008 Yamaha WR250F
2007 Yamaha WR250F
2006 Yamaha WR250F
2005 Yamaha WR250F
2015 Gas-Gas EX250F
2014 Gas-Gas EX250F
2013 Gas-Gas EX250F
2012 Gas-Gas EX250F
2011 Gas-Gas EX250F
2010 Gas-Gas EX250F
Original: $95.00
-65%$95.00
$33.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Namura Technologies Top-End Rebuild Kit
- A Top-End rebuild can help to improve the performance of your ride, keeping it running in peak condition.
- With the Namura complete Top-End Rebuild Kit, rebuilding your Top-End no longer expensive and painful
- Namura's Top-End Kits include everything you need to get your ride operational again; pistons, a top-end gasket kit and wrist-pin bearings (where applicable) are all included in this convenient, time saving kit.
Why replace your cylinder when you can replace the piston for a fraction of the cost and time? Namura gives you a higher performance piston without the higher price. Top-End rebuild kits also include Namura's Top-End Gasket Kits, which are manufactured to OE-specs with no trimming or fitment issues. Quality materials mean increased longevity and continued performance. Namura's Top-End Kits include everything you need to get your ride operational again; pistons, a top-end gasket kit and wrist-pin bearings (where applicable) are all included in this convenient, time saving kit.
| Product Line | Namura Top-End Rebuild Kit |
| Part Number | FX-40033-BK |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | Aftermarket Replacement |
| Unit Sale Qty | |
| Style | High Compression Type B Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 76.95mm |
| Piston Size Added | 0.01mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | 250cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | The Pistons in this kit are NOT interchangeable with OEM Rings and vice versa. |
2013 Yamaha YZ250F
2012 Yamaha YZ250F
2011 Yamaha YZ250F
2010 Yamaha YZ250F
2009 Yamaha YZ250F
2008 Yamaha YZ250F
2007 Yamaha YZ250F
2006 Yamaha YZ250F
2005 Yamaha YZ250F
2013 Yamaha WR250F
2012 Yamaha WR250F
2011 Yamaha WR250F
2010 Yamaha WR250F
2009 Yamaha WR250F
2008 Yamaha WR250F
2007 Yamaha WR250F
2006 Yamaha WR250F
2005 Yamaha WR250F
2015 Gas-Gas EX250F
2014 Gas-Gas EX250F
2013 Gas-Gas EX250F
2012 Gas-Gas EX250F
2011 Gas-Gas EX250F
2010 Gas-Gas EX250F













