
Namura Piston Kit for 2005-21 Yamaha TT-R230 - 69.97mm - NX-40022
| Product Line | Namura Piston Kit |
| Part Number | NX-40022 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Piston Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 69.97mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1992 Yamaha XT225 SEROW
1993 Yamaha XT225 SEROW
1994 Yamaha XT225 SEROW
1995 Yamaha XT225 SEROW
1996 Yamaha XT225 SEROW
1997 Yamaha XT225 SEROW
1998 Yamaha XT225 SEROW
1999 Yamaha TT225L
1999 Yamaha TT-R225
1999 Yamaha XT225 SEROW
2000 Yamaha TT-R225
2000 Yamaha XT225 SEROW
2001 Yamaha TT-R225
2002 Yamaha TT-R225
2003 Yamaha TT-R225
2004 Yamaha TT-R225
2005 Yamaha TT-R230
2006 Yamaha TT-R230
2007 Yamaha TT-R230
2008 Yamaha TT-R230
2009 Yamaha TT-R230
2010 Yamaha TT-R230
2011 Yamaha TT-R230
2012 Yamaha TT-R230
2013 Yamaha TT-R230
2014 Yamaha TT-R230
2015 Yamaha TT-R230
2016 Yamaha TT-R230
2017 Yamaha TT-R230
2018 Yamaha TT-R230
2019 Yamaha TT-R230
2020 Yamaha TT-R230
2021 Yamaha TT-R230
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Product Line | Namura Piston Kit |
| Part Number | NX-40022 |
| Fitment Type | Model-Size Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Piston Kit |
| Style | Standard Bore Piston Kit |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | 69.97mm |
| Piston Size Added | 0.00mm |
| Cylinder Stroke Volume | |
| Final Engine Displacement | |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
1992 Yamaha XT225 SEROW
1993 Yamaha XT225 SEROW
1994 Yamaha XT225 SEROW
1995 Yamaha XT225 SEROW
1996 Yamaha XT225 SEROW
1997 Yamaha XT225 SEROW
1998 Yamaha XT225 SEROW
1999 Yamaha TT225L
1999 Yamaha TT-R225
1999 Yamaha XT225 SEROW
2000 Yamaha TT-R225
2000 Yamaha XT225 SEROW
2001 Yamaha TT-R225
2002 Yamaha TT-R225
2003 Yamaha TT-R225
2004 Yamaha TT-R225
2005 Yamaha TT-R230
2006 Yamaha TT-R230
2007 Yamaha TT-R230
2008 Yamaha TT-R230
2009 Yamaha TT-R230
2010 Yamaha TT-R230
2011 Yamaha TT-R230
2012 Yamaha TT-R230
2013 Yamaha TT-R230
2014 Yamaha TT-R230
2015 Yamaha TT-R230
2016 Yamaha TT-R230
2017 Yamaha TT-R230
2018 Yamaha TT-R230
2019 Yamaha TT-R230
2020 Yamaha TT-R230
2021 Yamaha TT-R230












