

Method Race 401-R Beadlock Wheel - Polished - 15 x 5 Inches
Method Race 401-R Beadlock Wheel
- Developed for the extremes of off-road racing
- Iconic 12 window design with debossed METHOD logos
- Reinforced inner lip provides extreme strength and durability
- Forged 6061 aluminum V.2 beadlock ring for greater strength and less deflection
- American-made Grade 8 zinc-plated beadlock hardware kit included
- Width and offset provide optimal race handling and feedback for the driver
- Super strong 1,600 lbs. load rating.
- Sold Each
Easily one of the most popular wheels in the UTV Series lineup is the Method Race Wheels 401-R Beadlock Wheel. If you’ve seen a UTV race ever in your life, chances are you’ve seen a Method 401-R wheel. You can find it on Rhys Millen’s Jackal, Branden Sim’s RZR, Justin Lambert’s RZR, Kaden Wells’ RZR and for something more recent—the Polaris Factory Team that competed at Dakar.
| Product Line | Method Race 401-R Beadlock Wheels |
| Part Number | MR40155046300B2 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each (order 4 for full Set) |
| Style | |
| Position | |
| Size | |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | |
| Tire Width | |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 15 x 5 Inches |
| Material | T6-A356 Aluminum |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Bolt Pattern: 4x156 |
| Fitment Note | Offset: 0mm |
| Fitment Note | Hub Bore: 127mm |
| Fitment Note | Backside Spacing: 3.00 inches |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Method Race 401-R Beadlock Wheel
- Developed for the extremes of off-road racing
- Iconic 12 window design with debossed METHOD logos
- Reinforced inner lip provides extreme strength and durability
- Forged 6061 aluminum V.2 beadlock ring for greater strength and less deflection
- American-made Grade 8 zinc-plated beadlock hardware kit included
- Width and offset provide optimal race handling and feedback for the driver
- Super strong 1,600 lbs. load rating.
- Sold Each
Easily one of the most popular wheels in the UTV Series lineup is the Method Race Wheels 401-R Beadlock Wheel. If you’ve seen a UTV race ever in your life, chances are you’ve seen a Method 401-R wheel. You can find it on Rhys Millen’s Jackal, Branden Sim’s RZR, Justin Lambert’s RZR, Kaden Wells’ RZR and for something more recent—the Polaris Factory Team that competed at Dakar.
| Product Line | Method Race 401-R Beadlock Wheels |
| Part Number | MR40155046300B2 |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each (order 4 for full Set) |
| Style | |
| Position | |
| Size | |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | |
| Tire Width | |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 15 x 5 Inches |
| Material | T6-A356 Aluminum |
| Finish | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Bolt Pattern: 4x156 |
| Fitment Note | Offset: 0mm |
| Fitment Note | Hub Bore: 127mm |
| Fitment Note | Backside Spacing: 3.00 inches |
| Fitment Note |



















