

Method Race 401 Beadlock Wheel - Titanium - 14 x 7 Inches
Method Race 401 Beadlock Wheel
- Method Race 401 Beadlock Wheels were developed for the serious off-road enthusiast
- Constructed from solid A356 aluminum and finished with a T6 heat treatment
- Iconic 12 window design with debossed METHOD logos
- Reinforced inner lip to provide extreme strength and durability
- Forged 6061 aluminum V.1 beadlock ring
- Push through center cap with embossed Method logo
- Protected Schrader valve place between wheel spokes
- Grade 8 zinc-plated beadlock hardware kit included
- Super strong 1,600 lbs. load rating
- Sold Each
Method Race 401 Beadlock Wheels were developed for the serious offroad enthusiast. Constructed from solid A356 aluminum and finished with a T6 heat treatment and reinforced inner lip to provide extreme strength and durability.
| Product Line | Method Race 401 Beadlock Wheels |
| Part Number | MR40147047843B |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each (order 4 for full Set) |
| Style | |
| Position | |
| Size | |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | |
| Tire Width | |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 14 x 7 Inches |
| Material | T6-A356 Aluminum |
| Finish | Matte |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Bolt Pattern: 4x136 |
| Fitment Note | Offset: 13mm |
| Fitment Note | Hub Bore: 106mm |
| Fitment Note | Backside Spacing: 4.30 inches |
| Fitment Note |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Method Race 401 Beadlock Wheel
- Method Race 401 Beadlock Wheels were developed for the serious off-road enthusiast
- Constructed from solid A356 aluminum and finished with a T6 heat treatment
- Iconic 12 window design with debossed METHOD logos
- Reinforced inner lip to provide extreme strength and durability
- Forged 6061 aluminum V.1 beadlock ring
- Push through center cap with embossed Method logo
- Protected Schrader valve place between wheel spokes
- Grade 8 zinc-plated beadlock hardware kit included
- Super strong 1,600 lbs. load rating
- Sold Each
Method Race 401 Beadlock Wheels were developed for the serious offroad enthusiast. Constructed from solid A356 aluminum and finished with a T6 heat treatment and reinforced inner lip to provide extreme strength and durability.
| Product Line | Method Race 401 Beadlock Wheels |
| Part Number | MR40147047843B |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each (order 4 for full Set) |
| Style | |
| Position | |
| Size | |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | |
| Tire Width | |
| Tire Thread Depth | |
| Speed Index Rating | |
| Load Rating | |
| Wall Construction | |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | |
| Rim Size | 14 x 7 Inches |
| Material | T6-A356 Aluminum |
| Finish | Matte |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Bolt Pattern: 4x136 |
| Fitment Note | Offset: 13mm |
| Fitment Note | Hub Bore: 106mm |
| Fitment Note | Backside Spacing: 4.30 inches |
| Fitment Note |













