

Kuryakyn Rhombus S Marker Light - Front Left/Rear Right - Satin Black-Clear Lense-Extreme Amber - 2850
Kuryakyn by Kellermann Rhombus S Marker Lights
- Kellermann's HighPower LED Technology with Long Life Protection Guard® delivers maximum LED lifespan and spectacular brightness
- IC controlled (integrated circuit), 330 kHz, for max LED lifespan & brightness, with minimum power draw
- Extranz® extreme optical transparency technology
- High-quality metal housing
- Durable glass lens
- Engineered and made in Germany
- Includes 3-year warranty
- Sold Individually (Position Specific)
- ECE approved
These significantly smaller members of the micro Rhombus family pack an amazing amount of power in a scaled-down version that offers the same sleek, angular design. Features Kellermann's patented Extranz® extreme optical transparency technology.
| Product Line | Kellermann Rhombus Marker Lights |
| Part Number | 2850 |
| Fitment Type | fits most 12-Volt DC applications with M5 x 0.5 x 6.5mm mounting thread |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Rhombus S |
| Size | |
| Position | Front Left/Rear Right |
| Material | |
| Color | Clear Lense-Extreme Amber |
| Finish | Satin Black |
| Functional Length | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Clear lens amber turn signal (2-wire) |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | Signal Dimensions: 1-3/8in long x 3/8in wide x 7/16 tall |
| Fitment Note | Some applications may require use of a load equalizer (sold separately). |
| Fitment Note | Not DOT/FMVSS 108 Compliant |
Original: $61.00
-65%$61.00
$21.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kuryakyn by Kellermann Rhombus S Marker Lights
- Kellermann's HighPower LED Technology with Long Life Protection Guard® delivers maximum LED lifespan and spectacular brightness
- IC controlled (integrated circuit), 330 kHz, for max LED lifespan & brightness, with minimum power draw
- Extranz® extreme optical transparency technology
- High-quality metal housing
- Durable glass lens
- Engineered and made in Germany
- Includes 3-year warranty
- Sold Individually (Position Specific)
- ECE approved
These significantly smaller members of the micro Rhombus family pack an amazing amount of power in a scaled-down version that offers the same sleek, angular design. Features Kellermann's patented Extranz® extreme optical transparency technology.
| Product Line | Kellermann Rhombus Marker Lights |
| Part Number | 2850 |
| Fitment Type | fits most 12-Volt DC applications with M5 x 0.5 x 6.5mm mounting thread |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Each |
| Style | Rhombus S |
| Size | |
| Position | Front Left/Rear Right |
| Material | |
| Color | Clear Lense-Extreme Amber |
| Finish | Satin Black |
| Functional Length | |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Clear lens amber turn signal (2-wire) |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | Signal Dimensions: 1-3/8in long x 3/8in wide x 7/16 tall |
| Fitment Note | Some applications may require use of a load equalizer (sold separately). |
| Fitment Note | Not DOT/FMVSS 108 Compliant |






















