
Kenda K299A Bearclaw XL Front Tire - 27x9-12 - 6 Ply - 082991291C1
Kenda K299A Bearclaw XL Tires
- Built-in rim guards protect wheels from dents and dings when the trail gets rough
- Angled knobs dig into the terrain for maximum traction
- The best tire for use under a wide array of conditions
- 6-ply rated extra tough casing resists punctures
- Long-range tread compound
Introducing the new Kenda Bear Claw XL. Patterned after the famous Bear Claw, but now with deeper tread depth for even more traction. Angled knobs dig into the terrain for maximum traction while deeper center lugs increase control. The Bear Claw XL also has wider spaced knobs for better clean out, making it the perfect choice for getting the job done in soft, muddy conditions.
| Product Line | Kenda K299A Bearclaw XL Tires |
| Part Number | 082991291C1 |
| Unit Sale Qty | Each |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Size | 27x9-12 |
| Position | Front |
| Recommended Rim Size | 12 Inches |
| Section Width | 9 Inches |
| Tire Total Diameter | 27 Inches |
| Tire Construction | Bias |
| Maximum Tire Pressure | 7 Psi |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Tube Type | Tubeless |
| Tire Tread Depth | 32mm |
| Tire Terrain | All Terrain |
| Use Type | |
| Tire Speed Index | NHS: Not for Highway Service |
| Product Disclaimer | All Tires are Sold Individually/Each and Do NOT include the wheel/rim. |
Original: $106.00
-65%$106.00
$37.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kenda K299A Bearclaw XL Tires
- Built-in rim guards protect wheels from dents and dings when the trail gets rough
- Angled knobs dig into the terrain for maximum traction
- The best tire for use under a wide array of conditions
- 6-ply rated extra tough casing resists punctures
- Long-range tread compound
Introducing the new Kenda Bear Claw XL. Patterned after the famous Bear Claw, but now with deeper tread depth for even more traction. Angled knobs dig into the terrain for maximum traction while deeper center lugs increase control. The Bear Claw XL also has wider spaced knobs for better clean out, making it the perfect choice for getting the job done in soft, muddy conditions.
| Product Line | Kenda K299A Bearclaw XL Tires |
| Part Number | 082991291C1 |
| Unit Sale Qty | Each |
| Fitment Type | Size-Specific Fitment |
| Size | 27x9-12 |
| Position | Front |
| Recommended Rim Size | 12 Inches |
| Section Width | 9 Inches |
| Tire Total Diameter | 27 Inches |
| Tire Construction | Bias |
| Maximum Tire Pressure | 7 Psi |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Tube Type | Tubeless |
| Tire Tread Depth | 32mm |
| Tire Terrain | All Terrain |
| Use Type | |
| Tire Speed Index | NHS: Not for Highway Service |
| Product Disclaimer | All Tires are Sold Individually/Each and Do NOT include the wheel/rim. |













