
Hot Rods Crankshaft Assembly for 2012-13 Honda TRX420 / TRX500 models - 4418
| Product Line | Hot Rods Crankshaft Assembly |
| Part Number | 4418 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Complete OEM replacement crankshaft assembly |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | |
| Piston Size Added | |
| Cylinder Stroke Volume | 71.50mm |
| Final Engine Displacement | 420cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Connecting Rod Side Clearance0.4-0.8mm |
| Fitment Note | Factory trued and balanced |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2013 Honda TRX420FPE FourTrax Rancher
2012 Honda TRX420FPE FourTrax Rancher
2013 Honda TRX420FPM FourTrax Rancher
2012 Honda TRX420FPM FourTrax Rancher
2013 Honda TRX500FPE FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FPE FourTrax Foreman
2013 Honda TRX500FE FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FE FourTrax Foreman
2013 Honda TRX500FPM FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FPM FourTrax Foreman
Original: $352.00
-65%$352.00
$123.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Product Line | Hot Rods Crankshaft Assembly |
| Part Number | 4418 |
| Fitment Type | Model-Specific Fitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Kit |
| Style | Complete OEM replacement crankshaft assembly |
| Position | |
| Material | |
| Finish | |
| Piston/Cylinder Size | |
| Piston Size Added | |
| Cylinder Stroke Volume | 71.50mm |
| Final Engine Displacement | 420cc |
| California Emissions | FALSE |
| Product Disclaimer | |
| Fitment Note | Connecting Rod Side Clearance0.4-0.8mm |
| Fitment Note | Factory trued and balanced |
| Fitment Note | |
| Fitment Note | |
| Fitment Note |
2013 Honda TRX420FPE FourTrax Rancher
2012 Honda TRX420FPE FourTrax Rancher
2013 Honda TRX420FPM FourTrax Rancher
2012 Honda TRX420FPM FourTrax Rancher
2013 Honda TRX500FPE FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FPE FourTrax Foreman
2013 Honda TRX500FE FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FE FourTrax Foreman
2013 Honda TRX500FPM FourTrax Foreman
2012 Honda TRX500FPM FourTrax Foreman



















