
Dunlop Roadsmart III Front Tire - 120/70ZR17 - (69W) - 45227051
Dunlop Sportmax Roadsmart III Sport Touring Tires
- Designed to offer versatile Sport-Touring performance at an affordable price
- Tire compounds designed with Hi Silica X and Fine Carbon to increase wet grip and stopping performance
- New sidewall construction helps to provide superior shock absorption and precise handling
- MT Multi-Tread™ technology uses a long-wearing compound in the center, and special lateral compounds on the shoulders for outstanding grip (Rear Only)
- Enhanced Performance when compared to the Roadsmart II
- Made in the USA
High-mileage sport touring tire Dunlop® Roadsmart III Sport Touring Tires maintain better wet and dry performance levels throughout the life of the tire compared to competitors. Innovative new cross groove tread pattern achieves better drainage in the wet for more grip. Rear tire profile designed to increase the footprint and improve mileage.
| Product Line | Dunlop Sportmax Roadsmart III Tires |
| Part Number | 45227051 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 58W |
| Position | Front |
| Size | 120/70ZR17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 23.58 Inches |
| Tire Width | 4.72 Inches |
| Tire Thread Depth | 5/32 Inches |
| Speed Index Rating | (58W) |
| Load Rating | 520 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dunlop Sportmax Roadsmart III Sport Touring Tires
- Designed to offer versatile Sport-Touring performance at an affordable price
- Tire compounds designed with Hi Silica X and Fine Carbon to increase wet grip and stopping performance
- New sidewall construction helps to provide superior shock absorption and precise handling
- MT Multi-Tread™ technology uses a long-wearing compound in the center, and special lateral compounds on the shoulders for outstanding grip (Rear Only)
- Enhanced Performance when compared to the Roadsmart II
- Made in the USA
High-mileage sport touring tire Dunlop® Roadsmart III Sport Touring Tires maintain better wet and dry performance levels throughout the life of the tire compared to competitors. Innovative new cross groove tread pattern achieves better drainage in the wet for more grip. Rear tire profile designed to increase the footprint and improve mileage.
| Product Line | Dunlop Sportmax Roadsmart III Tires |
| Part Number | 45227051 |
| Fitment Type | Size-Specific Fiitment |
| Use Type | |
| Unit Sale Qty | Single Tire |
| Style | Radial / 58W |
| Position | Front |
| Size | 120/70ZR17 |
| Tire Terrain | |
| Tire Diameter | 23.58 Inches |
| Tire Width | 4.72 Inches |
| Tire Thread Depth | 5/32 Inches |
| Speed Index Rating | (58W) |
| Load Rating | 520 Pounds @ 42 PSI |
| Wall Construction | Radial |
| Tire Tube Type | |
| Tube Valve Type | #? TIREVALVETYPE?# |
| Rim Size | 17 Inches |
| Material | |
| Finish | Radial |
| Product Disclaimer |
















